Sprawy karne / Kradzież

Kradzież to jedno z najpowszechniejszych przestępstw, którego istotę każdy z nas rozumie niemal intuicyjnie. Z punktu widzenia przepisów prawa karnego jest to przestępstwo albo wykroczenie, mające wiele odmian różniących się wysokością grożącej za nie kary.

 

Art. 278. Kodeksu karnego (kradzież)

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

 

 

Na czym polega przestępstwo kradzieży?

 

Kradzież to inaczej zabór w celu przywłaszczenia, tj. zabranie rzeczy osobie, która dotychczas nią władała celem włączenia jej do swego stanu posiadania lub bezprawnego rozporządzenia nią na rzecz innej osoby.

 

Uwaga! Osoba, która dokonuje zaboru cudzej rzeczy tylko po to aby ją porzucić także dopuszcza się kradzieży.

 

Co może być przedmiotem kradzieży?


Przedmiotem kradzieży może być cudza rzecz ruchoma, może nim być także program komputerowy, energia (elektrycznej, gazowej, cieplnej, wodna), albo karta bankomatowa.

 

Jaka kara grozi za kradzież?

 

Zasadniczo za kradzież grozi kara od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. W tzw. przypadku mniejszej wagi sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Kradzież a kradzież z włamaniem

 

Specjalnym, surowiej karanym rodzajem kradzieży jest tzw. kradzież z włamaniem (art. 279 kk). Włamanie polega na przełamaniu zabezpieczeń chroniących przedmiot przed kradzieżą. Najczęściej polega na ich fizycznym przełamania, jednak włamaniem jest także przełamanie zabezpieczeń cyfrowych. Za kradzież z włamaniem grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Uwaga! Kradzież z włamaniem zawsze stanowi przestępstwo, niezależnie od wartości ukradzionego przedmiotu.

 

Kiedy kradzież stanowi wykroczenie?


Kradzież rzeczy o wartości nieprzekraczającej 250 zł stanowi wykroczenie z art. 119 k.w..

 

Uwaga! Wskazane ograniczenie kwotowe nie dotyczy broni, amunicji, materiałów lub przyrządów wybuchowych - kradzież wskazanych rzeczy zawsze stanowi przestępstwo.

 

Kradzież należy odróżnić od innych przestępstw polegających na zaborze cudzej rzeczy, a mianowicie rozboju, przywłaszczenia i oszustwa.

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688